ARCHIVES

2016 schedule and results

Thursday March 17

Rocky Mountain High School

Eastside Catholic (WA) 12 – Mountain View (ID) 9

Bellingham (WA) 11 – Rocky Mountain (ID) 12 OT

Eagle High School

Bingham (UT) 4 – Eagle (ID) 7

Centennial High School

Logan (UT) 16 – Bishop Kelly (ID) 6

Alta (UT) 12 – Centennial (ID) 6

Friday March 18

Rocky Mountain High School

Bingham (UT) 7 – Tigard (OR) 9

Juan Diego (ID) 6 – Timberline (ID) 5

Palo Verde (NV) 9 – Rocky Mountain (ID) 6

Eagle High School

Eastside Catholic (WA) 9 – Faith Lutheran (NV) 8

Coronado Red (NV) 14 – Mountain View (ID) 6

Judge Memorial (UT) 5 – Eagle (ID) 8

Centennial High School

Bellingham (WA) 14 – Logan (UT) 15 OT

Hellgate (MT) 16 – Canby (OR) 4

Centennial (NV) 11 – Centennial (ID) 12 OT

Bishop Kelly High School

Alta (UT) 13 – Bishop Kelly (ID) 2

Saturday March 19

Rocky Mountain High School

Faith Lutheran (NV) 4 – Timberline (ID) 3

Juan Diego (UT) 7- Rocky Mountain (ID) 8

Coronado Red (NV) 16 – Eastside Catholic (WA) 4

Judge Memorial (UT) 9 – Bishop Kelly (ID) 3

Mountain View (ID) 15 – Palo Verde (NV) 8

Lake Oswego (OR) 7 – Rocky Mountain (ID) 9

Eagle High School

Centennial (NV) 11 – Canby (OR) 3

Tigard (OR) 6 – Judge Memorial (UT) 12

Timberline (ID) 5 – Alta (UT) 4

Fath Lutheran (NV) 12 – Juan Diego (UT) 5

Logan (UT) 18 – Canby (OR) 5

Tigard (OR) 3- Eagle (ID) 15

Centennial High School

Alta (UT) 5 – Lake Oswego (OR) 4

Bingham (UT) 6 – Palo Verde (NV) 9

Hellgate (MT) 11 – Centennial (NV) 8

Bellingham (WA) 4 – Coronado Red (NV) 17

Hellgate (MT) 12 – Centennial (ID) 8

Sunday March 20

Rocky Mountain High School

Lake Oswego (OR) 7 – Palo Verde (NV) 4

Eagle High School

Coronado Red (NV) 11 – Eagle (ID) 3

Hellgate (MT) 10 – Tigard (OR) 8

 

The 2015 Boise Invitational Schedule & Results:

Thursday March 17

Lake Oswego (OR) 7- Mountain View (ID) 10

Olympus (UT) 15 – Rocky Mountain (ID) 10

Eastside Catholic (WA) 5 – Corner Canyon (UT) 9

Juan Diego (UT) 14 – Eagle (ID) 16

Friday March 20

Fort Collins (CO) 7 – Corner Canyon (UT) 17

Central Catholic (OR) 13 OT – Rocky Mountain (ID) 12

Eastside Catholic (WA) 13 – Palo Verde (NV) 4

Clackamas (OR) 5 – Timberline (ID) 15

Park City (UT) 16– Eagle (ID) 8

Faith Lutheran (NV) 11 -Juan Diego (UT) 9

Judge Memorial (UT) 10 – Boise (ID) 1

Hellgate (MT) 9 – Centennial (ID) 13

Canby (OR) 9 – Olympus (UT) 18

Centennial (NV) 7 – Lake Oswego (OR) 15

Herriman (UT) 4 – Mountain View (ID) 15

Saturday March 21

Olympus (UT) 13 – Timberline (ID) 8

Eastside Catholic (WA) – Juan Diego (UT)

Clackamas (OR) 3- Rocky Mountain (ID) 17

Palo Verde (NV) 8 – Corner Canyon (UT) 12

Centennial (NV) – Timberline (ID)

Herriman (UT) 5 – Rocky Mountain (ID) 10

Faith Lutheran (NV) 9 – Mountain View (ID) 1

Park City (UT) 13– Lake Oswego (OR) 2

Centennial (NV) 6 – Herriman (UT) 11

Faith Lutheran (NV) 10– Fort Collins (CO) 6

Hellgate (MT) 12- Boise (ID) 13 OT

Palo Verde (NV) 18 – Eagle (ID) 6

Clackamas (OR) –Fort Collins (CO)–full length scrimmage

12pm Canby (OR) – Boise (ID)

Olympus (UT) 10 – Central Catholic (OR) 11 OT

Judge Memorial (UT) 17– Centennial (ID) 8

Park City (UT) 13 – Central Catholic (OR) 2

Canby (OR) 7 – Centennial (ID) 17

Sunday March 22

Park City (UT) 16 -Timberline (ID) 4

Hellgate (MT) 2 – Judge Memorial (UT) 10

Clackamas (OR) 6 – Palo Verde (NV) 14

 

The 2014 Boise Invitational schedule and results:

Thursday March 13

Granada (CA) 12 OT – Centennial (ID) 11

Juan Diego (UT) 11 OT – Mountain View (ID) 10

Tigard (OR) 4 – Rocky Mountain (ID) 5

Friday March 14

Judge Memorial (UT)  8 @ Bishop Kelly (ID) 6

Palo Verde (NV) 14 @ Mountain View (ID) 9

Casa Grande (CA) 13 @ Rocky Mountain (ID) 0

Juan Diego (UT)  19 @ Granada (CA) 8

Lone Peak (UT)  11 @ Faith Lutheran (NV) 12 OT

Bingham (UT) 10 @ Centennial (NV) 12

Summit (OR) 14 @ Centennial (ID) 10

Tigard (OR) 9 @ Eagle (ID) 6

Saturday March 15

Lone Peak (UT) 4 @ Centennial (NV) 20

Judge Memorial (UT)  9 @ Eagle (ID) 8

Lone Peak (UT) 5 @ Palo Verde (NV) 18

Summit (OR) 9 @ Casa Grande (CA) 16

Bishop Kelly (ID) 3 @ Faith Lutheran (NV) 12

Summit (OR) 8 @ Eagle (ID) 9

Bishop Kelly (ID) 4 @ Juan Diego (UT) 6

Faith Lutheran (NV) 18 @ Granada (CA) 11

Tigard (OR) 3 @ Bingham (UT) 11

Mountain View (ID) 17 @ Centennial (NV) 12

Centennial (ID) 4 @ Palo Verde (NV) 18

Bingham (UT) 8 @ Rocky Mountain (ID) 3

Tigard (OR) 1 @ Palo Verde (NV) 20

Sunday March 16

Casa Grande (CA) 12 @ Judge Memorial (UT) 6

 

2013 BOISE LACROSSE INVITATIONAL SCHEDULE & RESULTS:

Thursday, March 14th
Alta-4 (UT) vs. Foothill-6 (CA) @ RMHS

Friday, March 15th
Alta-14 (UT) vs. Eagle-5 (ID) @ EHS
Rocky Mountain-4 (ID) vs. Richland-2 (WA) @ RMHS
Palo Verde-18 (NV) vs. Pleasant Grove-10 (UT) @ EHS
Summit-9 (OR) vs. Mountain View (ID)-17 @ MVHS
Centennial-16 (ID) vs. Timpanogos-4 (UT) @RMHS
Eagle-4 (ID) vs. Faith Lutheran-16 (NV) @ EHS
Foothill-11 (CA)
vs.. Sherwood-10 (OR) @ RMHS

Saturday, March 16th
Centennial-4 (ID) vs. Palo Verde-9 (NV) @ RMHS
Centennial-16 (ID) vs. Sherwood -4 (OR) @ HCP
Alta-5 (UT) vs. Mountain View-9 (ID) @ RMHS
Pleasant Grove-13 (UT) vs. Eagle-8 (ID) @ EHS
Palo Verde-6 (NV) vs. Alta-9 (UT) @ EHS
Pleasant Grove-7 (UT) vs. Foothill-10 (CA) @ RMHS
Summit-7 (OR) vs. Faith Lutheran (NV)-14 @ EHS
Faith Lutheran (NV)-15 vs. Rocky Mountain (ID)-4 @ RMHS
Sherwood-8 (OR) vs. Timpanogos-7 (UT) @ RMHS
Timpanogos-10 (UT) vs. Richland-5 (WA) @ EHS
Summit-3 (OR) vs. Rocky Mountain-8 (ID) @ RMHS

Sunday, March 17th
Richland-4 (WA) vs. Eagle-5 (ID) @ EHS